• Gardoș s-a accidentat

Lazăr, după Lucescu

La 33 de ani, Costin Lazăr este aproape să îşi găsească echipă. Fostul rapidist a rămas liber de contract după despărţirea de PAOK Salonic, pentru care a jucat timp de trei ani, dar nu va sta mult timp pe tuşă. Mijlocaşul naţionalei este dorit la echipă de Răzvan Lucescu, care a ajuns săptămâna trecută în Grecia, unde o va antrena pe Skoda Xanthi.

Raț, două goluri

Răzvan Raţ a marcat două goluri în meciul PAOK Salonic-OFI Creta, terminat 4-0. Fundaşul a deschis scorul în minutul 2, cu un şut din careu. Românul a marcat din nou în minutul 43. Raţ, la 33 de ani, a rămas pe teren toate cele 90 de minute şi a primit un cartonaş galben în minutul 16. El nu mai marcase la un club din 2010.

Contra învinge

Formaţia Getafe, antrenată de Cosmin Contra, a câştigat în weekend, pe teren propriu, cu 1-0, meciul susţinut în compania echipei Malaga, în etapa a VI-a a campionatului Spaniei. Unicul gol al meciului a fost marcat de Michel, în minutul 25. Aceasta este a doua victorie pentru Getafe în acest sezon în campionatul Spaniei, una importantă.

Moți marchează din penalty

Cosmin Moţi a reuşit să marcheze din penalty, în minutul 16, golul egalizator al lui Ludogoreţ în derby-ul din deplasare cu Levski Sofia. Din păcate pentru român, echipa sa a pierdut în final cu scorul de 3-2. Ludogoreţ a jucat din minutul 42 în 10 oameni, Junior C. fiind eliminat. Fundaşul român a primit un cartonaş galben în minutul 78 al partidei.

Grigore, egal cu PSG

PSG nu a putut trece de Toulouse, terminând la egalitate, scor 1-1, într-un meci contând pentru etapa a 8-a. Pentru Toulouse a marcat Ben Yedder ‘8, iar pentru Paris Saint-Germain a înscris Bahebeck ’33. La echipa gazdă Dragoş Grigore a fost titular şi a rămas pe teren tot meciul.