• Pantilimon, lăudat
  • Matei și Bicfalvi, marcatori
  • Buș marchează de două ori

Lucescu vorbește de Rapid

Mircea Lucescu a declarat la finalul meciului Rapid-Ceahlăul că Dinu Gheorghe va veni la Rapid. “Se pare că Dinu Gheorghe va veni la Rapid. Nu poate să facă din Rapid o campioană acum, poate din vară va reuşi să schimbe ceva. Eu nu pot veni, am altă treabă de făcut. Nu poţi face două lucruri în acelaşi timp”. Nu ar fi imposibil, este primul gând avut de cei din preajma fotbalului după demisia lui Gheorghe de la Astra.

Nicoliță, căutat de Napoli?

Mijlocaşul Bănel Nicoliţă se află în atenţia clubului SSC Napoli, care caută un jucător liber de contract ce poate evolua în banda dreaptă după accidentarea lui Lorenzo Insigne. Știrea a fost anunțată de site-ul napolitoday.it. Nicoliţă, în vârstă de 29 de ani, este liber de contract după ce i s-a încheiat înţelegerea cu gruparea franceză AS Saint-Etienne, jucând acum la o echipă de sală din România.

Ciprian regretă lipsa

Ciprian Marica, aflat în recuperare după o accidntare, a postat un mesaj pe Facebook în care îşi exprimă regretul că nu poate evolua în meciul România-Irlanda de Nord, de vineri din preliminariile EURO 2016. România va juca pe 14 noiembrie cu Irlanda de Nord, meci care poate instala naţionala pe primul loc al grupei. După trei meciuri disputate în preliminariile CE 2016, România are 7 puncte.

Pantilimon, lăudat

Costel Pantilimon a impresionat la al doilea meci consecutiv ca titular în poarta lui Sunderland. Internaţionalul român a impresionat contra lui Everton, având două intervenţii salvatoare în debutul reprizei secunde, ambele în faţa lui Romelu Lukaku. Pe Twitter, reacţiile nu au întârziat să apară, Pantilimon fiind îndelung ovaţionat de microbiştii şi jurnaliştii englezi.

Matei și Bicfalvi, marcatori

Mijlocaşii Eric Bicfalvi şi Florentin Matei au înscris trei goluri în partida pe care echipa lor, Volin Luţk, a câştigat-o, duminică, pe teren propriu, cu scorul de 4-0 (2-0), în faţa formaţiei Olimpik Doneţk, într-un meci din etapa a XII-a a campionatului ucrainean. Matei, care a jucat până în minutul 92, a deschis scorul în minutul 37, din pasa lui Bicfalvi. Apoi Eric Bicfalvi, care a jucat tot meciul, a înscris în minutele 43 şi 70.

Buș marchează de două ori

Atacantul Sergiu Buş a marcat două goluri în partida pe care echipa sa, ŢSKA Sofia, a câştigat-o, duminică, în deplasare, cu scorul de 4-2 (2-0), în faţa formaţiei PFK Haskovo, într-un meci din etapa a XV-a a campionatului bulgar, informează site-ul topsport.bg. Buş, care a jucat tot meciul, a înscris în minutele 21 şi 57. Celelalte goluri ale învingătorilor au fost marcate de Karaşanakov ’15 şi Platini ’49.

Autor articol: Bogdan Constantinescu