• Nica, autogol
  • Bicfalvi marchează iar
  • Stancu, ajuns la patru goluri

Veste proastă pentru Maxim

Conducerea lui VfB Stuttgart s-a înţeles cu Huub Stevens, tehnician care anul trecut i-a antrenat pe “şvabi” pe finalul returului de campionat şi a reuşit să-i salveze de la retrogradare. O veste însă care nu e pe placul lui Alexandru Maxim. Huub Stevens este cel care l-a scos pe român din primul “11”, mizând pe un joc mai organizat, cu accent pe faza defensivă.

Chivu, la Inter-Milan

Cristian Chivu (34 de ani) a fost invitat în studiourile Sky Italia pentru a analiza confruntarea dintre AC Milan şi Inter Milano. Pe lângă fostul căpitan al României, în studioul Sky au mai fost prezenţi şi Gianluca Vialli şi Zvonimir Boban. O companie selectă care dovedește importanța pe care o are fostul căpitan al naționalei pentru fotbalul italian și românesc.

Getafe pierde cu Villareal

Formaţia Getafe, antrenată de Cosmin Contra, a fost învinsă în deplasare, cu scorul de 2-1, de echipa Villarreal, în etapa a XII-a a campionatului Spaniei. Pentru Villarreal au marcat Mario ’38 şi Moreno ’43, iar pentru Getafe a înscris Lacen ’61. Villarreal este pe locul 8, cu 18 puncte, iar Getafe pe 10, cu 14 puncte. Lider este Real Madrid, cu 30 de puncte, urmată de FC Barcelona, cu 28 puncte.

Nica, autogol

Constantin Nica, internaţional român în vârstă de 21 de ani, a plecat de la Dinamo în căutarea gloriei din campionatele din străinătate, dar până în momentul de faţă nu pare să o fi găsit. În minutul 77 al partidei dintre Cesena şi Sampdoria, la prima atingere a balonului, fundaşul a marcat un autogol, egalând situaţia pe tabelă (1-1). Fanii au râs de el spunând că probabil nici măcar el nu știe ce a făcut.

Bicfalvi marchează iar

Eric Bicfalvi (26 de ani) a înscris pentru Volin Luţk în confruntarea cu Metalist Doneţk. La pauză, scorul dintre cele două echipe a fost de 2-0 (Siminin 24′, Bicfalvi ’38). Pe lângă Bicfalvi, şi mijlocaşul Florentin Matei a fost titular în echipa lui Volin Luţk. Iată că jucătorul acreditează ideea că nu a fost convocat degeaba la națională, fiind unul dintre cei mai buni jucători ai echipei sale de pe teren.

Stancu, ajuns la patru goluri

Internaţionalul român Bogdan Stancu (27 de ani) a ajuns la patru goluri marcate în campionat pentru Genclerbirligi. Bogdan Stancu a fost titularizat în meciul pe care echipa sa, Genclerbirligi, l-a disputat pe teren propriu contra lui Karabukspor. Atacantul român a deschis scorul în minutul 23, și chiar înainte de finalul primei părţi, Bogdan Stancu şi-a adus din nou echipa în avantaj.

Autor articol: Bogdan Constantinescu