• Reghe, ovaționat
  • Mircea Sandu, motiv pentru Chivu?
  • Getafe, alt eșec

Rădoi, dat afară?

Transferat în această vară la Al-Ahli de la rivala Al Ain, Mirel Rădoi nu are meciuri convingătoare. După ultimul meci, scor 0-1 cu Emirates, mijlocaşul a fost luat în colimator de către suporteri, iar antrenorul Cosmin Olăroiu a fost nevoit să îl schimbe. Presa arabă anunţă că Rădoi, 33 de ani, ar putea fi dat afară în această iarnă de la Al-Ahli. El nu este, însă, singurul jucător de care se va despărţi trupa lui Oli.

Miriuță pierde în Cupa Ligii

Echipa Gyor ETO, antrenată de Vasile Miriuţă, a fost învinsă pe teren propriu, cu scorul de 2-1 (0-0), de formaţia Szigetszentmiklosi TK, din liga a doua, în prima manşă a optimilor de finală ale Cupei Ligii Ungariei. Golul gazdelor a fost marcat de Mayer, în minutul 60, în timp ce pentru oaspeţi au înscris Szepessy ’65 şi Bonifert ’73. Meciul retur se va disputa la 9 decembrie.

Dan Petrescu, dat afară?

Presa susține că Dan Petrescu şi-a încheiat aventura la arabi. Picătura care a umplut paharul a fost ultimul meci, acasă cu Al Ahli, pierdut cu 2-4, după ce echipa lui Dan Petrescu a condus cu 2-0 la pauză. Petrescu ar lăsa echipa pe locul 8, cu 14 puncte acumulate în 11 etape, la 15 puncte distanţă de liderul Al Sadd. Zvonurile ar putea fi reale, Petrescu oricum fusese anunțat că ar putea părăsi echipa.

Reghe, ovaționat

Ajuns împreună cu echipa la Jeddah, pentru meciul cu Al Ittihad, Reghecampf a fost întâmpinat cu aplauze pe aeroport de câteva sute de suporteri ai echipei Al Hilal, care i-au strigat numele, au cântat minute bune şi nu au ratat ocazia de a se poza alături de antrenorul cu care Steaua a câştigat ultimele două titluri. Practic, Reghecampf s-a simțit ca acasă pe teren advers, unde activează Pițurcă.

Mircea Sandu, motiv pentru Chivu?

Un jurnalist apropiat de Cristian Chivu a declarat într-un interviu acordat unui post de televiziune faptul că fundaşul putea o nouă perspectivă asupra retragerii lui Chivu şi a relaţiei sale cu şefii FRF: Chivu s-a retras pentru că Mircea Sandu nu a dat nici măcar un telefon pentru a se interesa de starea sa. O știre aproape de adevăr, Sandu declarând cândva, misterios, că jucătorul a ales să se retragă cam repede.

Getafe, alt eșec

Formaţia Getafe, antrenată de Cosmin Contra, a fost învinsă pe teren propriu, 2-1, de Athletic Bilbao, într-un meci din etapa a XIII-a a campionatului Spaniei. Golul gazdelor a fost marcat de Lafita, în minutul 90+1. Pentru Athletic Bilbao au înscris Dominguez ’36 şi Etxebarria Urkiaga ’90. După 12 etape, formaţia antrenată de Cosmin Contra ocupă locul 10 în campionatul Spaniei, cu 14 puncte.

Autor articol: Bogdan Constantinescu