• Reghe pierde cu Al Nasr

Chiricheș, ajutor pentru copii

În această perioadă, mai mulţi jucători de la Tottenham au mers la un spital de copii pentru a le face o bucurie. Printre jucători s-a aflat şi Vlad Chiricheş, fundaşul care s-ar putea despărţi în iarnă de clubul londonez. Alături de Christian Eriksen şi Nacer Chadli, românul a împărţit cadouri copiilor aflaţi pe patul de spital, iar aceştia s-au bucurat de faptul că au putut fi alături de sportivii pe care-i văd la TV.

Lucescu nu se teme

Antrenorul echipei Şahtior Doneţk, Mircea Lucescu, a declarat, după tragerea la sorţi a optimilor de finală ale Ligii Campionilor, că nu este speriat de Bayern Munchen, dar a precizat că ar fi dorit să o întâlnească pe Borussia Dortmund. Meciurile din optimi vor avea loc la 17-18 februarie 2015 şi 24-25 februarie 2015 (turul) şi 10-11 martie 2015 şi 17-18 martie 2015.

Nica, mulțumit de joc

Fundaşul echipei AC Cesena, Constantin Nica, a declarat, duminică, după înfrângerea din meciul cu AC Fiorentina, scor 1-4, că este mulţumit de prestaţia sa, jucătorul fiind lăudat şi de antrenorul său. Constantin Nica, împrumutat de Atalanta Bergamo la Cesena, a fost titular în partida pierdută pe teren propriu, el fiind înlocuit în minutul 63 cu Luca Garritano.

Pantilimon, procentaj excelent

Costel Pantilimon este portarul cu cel mai bun procentaj de mingi salvate din Premier League, conform Opta. Românul a parat 79% dintre mingile trase spre poarta sa, fiind mai bun decât David de Gea, Hugo Lloris, Joe Hart sau Thibaut Courtois la acest capitol. Pantilimon a adunat 26 de intervenţii în șapte meciuri, o medie de 3,71 intervenţii pe meci, cea mai bună din Premier League.

A revenit Maxim

Formaţia VfB Stuttgart, la care evoluează Alexandru Maxim, a terminat la egalitate în deplasare, 1-1, cu echipa FSV Mainz, în etapa a XV-a a campionatului Germaniei, într-un meci în care românul a pasat decisiv la reuşita oaspeţilor. Golul gazdelor a fost marcat de Geis, în minutul 36. Pentru Stuttgart a înscris Kostic, după o pasă de la Maxim. Acesta a intrat pe teren în minutul 57, în locul lui Oriol Romeu.

Reghe pierde cu Al Nasr

Formaţia Al Hilal, antrenată de Laurenţiu Reghecampf şi la care evoluează Mihai Pintilii, a fost învinsă în deplasare, cu 1-0, de echipa Al Nasr, într-un meci din etapa a XII-a a campionatului Arabiei Saudite. Golul a fost marcat de Mohammad Al Sahlawi, în minutul 69, din penalti. Mihai Pintilii a fost integralist la oaspeţi și nu a jucat deloc rău, doar că acest lucru nu a ajutat echipa.

Autor articol: Bogdan Constantinescu