• Trei goluri pentru Puscas
  • Foarfeca pentru Marica
  • Chiriches, o afacere buna

Goga marcheaza la Tbilisi

Dorin Goga a marcat un gol in partida pe care Dinamo Tbilisi a castigat-o cu scorul de 3-0 in fata formatiei FC Baia Zugdidi, in etapa a XVI-a a campionatului georgian. Goga, care a jucat pana in minutul 72, a inscris golul doi al oaspetilor, in minutul 32. In urma acestei victorii, Dinamo Tbilisi a ramas lider in clasament, cu 39 de puncte si nu pare a avea adversar in acest sezon.

Revine Chiriches

Chiriches nu va lipsi prea mult de pe teren. Medicii lui Tottenham cred ca romanul va fi apt de joc pentru partida cu Liverpool, iar decizia folosirii fostului stelist depinde doar de tehnicianul Villas-Boas. Lovit la genunchi inainte de partida cu Sunderland, Chiriches primeste astfel vesti bune. Fotbalistul a mai avut probleme in acest sezon dupa partida cu Newcastle, cand s-a accidentat in zona fetei.

Dan Petrescu, pe 4

Dinamo Moscova a obtinut o victorie extrem de importanta, 2-0 acasa cu Amkar Perm. In urma acestui meci, echipa antrenata de Dan Petrescu a urcat pe locul 4, pozitie care o trimite pe Dinamo in preliminariile Europa League. Cum distanta fata de primul loc, ocupat de Zenit, este de doar 5 puncte, echipa lui Petrescu poate spera chiar la mai mult de-atat.

Trei goluri pentru Puscas

George Puscas, transferat de la FC Bihor la Inter, a marcat un hattrick in meciul disputat de Primavera Inter contra lui Varese. Atacantul in varsta de 17 ani a reusit si o pasa de gol si a fost considerat omul meciului pentru echipa a doua a celor din Milano. George Puscas a semnat cu Inter la finalul sezonului trecut, dupa ce a avut oferte si din Anglia, pe care le-a refuzat pentru a juca in Italia.

Foarfeca pentru Marica

Gazdele de la Girona au deschis scorul rapid, in minutul 16, in meciul din saisprezecimile Cupei Spaniei, disputat cu Getafe. Ciprian Marica, titular din primul minut al meciului, a egalat cu 7 minute inainte de pauza, printr-o executie acrobatica, din foarfeca. Romanul a fost schimbat in minutul 76 cu Colunga. Scorul final a fost 1-1, iar partida retur se va juca la Getafe, pe 17 decembrie.

Chiriches, o afacere buna

Cifrele romanului din meciul cu Fulham i-au facut pe britanici sa concluzioneze ca Vlad Chiriches pare deja „cel mai bun transfer facut de Tottenham” in aceasta vara. O performanta serioasa in conditiile in care londonezii au cheltuit nu mai putin de 100 milioane de euro pentru achizitii. Daca Tottenham va decide sa renunte la jucator la vara, atunci acesta va avea una dintre cele mai mari cote de transfer.

Etichete: , , ,