Țig, performanță deosebită

Articol publicat in sectiunea Sporturi pe data 17 iulie 2015

590 tigRomânca Patricia-Maria Ţig, locul 170 WTA, beneficiară a unui wildcard, a urcat în manşa secundă a turneului WTA de la Bucureşti după ce adversara ei, spaniola Silvia Soler-Espinosa, locul 101 WTA, a abandonat la scorul de 6-4, 3-1, 15-15 pentru sportiva noastră.

După primul set, Soler-Espinosa, fostă ocupantă a locului 54 WTA, a cerut un time-out medical pentru o accidentare la umăr, apoi la scorul de 1-3 şi 15-15 pe serviciul ei, în al doilea set, s-a retras de pe teren după o 1 şi 10 minute de joc.

Aflată în fața celei mai bune clasări din carieră, Ţig, care va împlini 21 de ani la finalul acestei luni, a disputat primul ei meci pe tabloul principal al unei competiţii WTA. Calificarea în manşa a doua este recompensată la Bucureşti cu 3.310 dolari şi cu 30 de puncte WTA.

Ţig va juca în manşa a doua cu sportiva Polona Hercog din Slovenia, locul 87 WTA, care a trecut în primul tur de Tereza Smitkova (Cehia), locul 94 WTA şi cap de serie numărul 6, scor 6-2, 7-5 într-o oră şi 27 de minute.

Şapte românce evoluează momentan pe tabloul principal al BRD Bucharest Open, turneu aflat la a doua sa ediţie: Monica Niculescu, 41 WTA şi cap de serie numărul 3, Alexandra Dulgheru, 46 WTA şi cap de serie numărul 5, Andreea Mitu, 78 WTA, Sorana Cîrstea, 165 WTA, Patricia-Maria Ţig, 170 WTA și Ana Bogdan, 204 WTA şi Cristina Dinu, locul 369, care a trecut luni de calificări.