Turcii l-au criticat pe Bourceanu

Articol publicat in sectiunea Stranieri pe data 17 februarie 2014

522 alex bourceanuAlex Bourceanu a debutat la Trabzonspor, la numai cateva zile dupa ce s-au parafat actele de transfer. Fostul capitan al Stelei a jucat 59 de minute in infrangerea de pe teren propriu cu 4-2 in fata celor de la Akhisar Belediyspor.

Internationalul roman a fost introdus din primul minut, desi n-a apucat sa faca prea multe antrenamente cu noii sai colegi.

Publicatia 61saat.com sustine ca romanul a aratat foarte bine din punct de vedere fizic.

Un alt capitol la care a impresionat a fost daruirea, dar aici stim ca nu au fost vreodata probleme. Bourceanu a pus mult suflet in jocul sau, iar site-ul scrie ca „a atras atentia prin lupta si joc simplu”. De asemenea, site-ul 61saat.com scrie ca Alex Bourceanu si-a ajutat foarte mult colegii din defensiva. Cu toate acestea, Trabzonspor a primit nu mai putin de patru goluri.

Un minus pentru mijlocasul de 28 de ani a fost aportul ofensiv. Jurnalistii turci subliniaza ca Bourceanu a fost absent in ofensiva: „In atac aproape ca nu s-a vazut deloc. Cand echipa a atacat, a ales sa stea aproape de aparare. Bourceanu, care a atras atentia la Steaua Bucuresti cu fotbalul lui dur si cartonasele primite, a incasat si ieri, in primul sau meci, un cartonas galben”, noteaza cei de la 61saat.com

Trabzonspor a pierdut acasa cu 4-2 partida cu Akhisar. Golurile au fost marcate de Adin (27, 90), respectiv Demirok (17) si Akyuz (52, 56, 74). In urma acestui rezultat, echipa la care este legitimat Bourceanu a picat pana pe pozitia a noua.

Etichete: , , ,